Biomasa – drevná biomasa |
Základným palivom v našej spoločnosti bude drevná biomasa – dendromasa. Ide o palivo, ktoré je v súčasnosti najlacnejšie na trhu.
Dendromasa, ktorú využíva naša spoločnosť je tvorená kôrou, štiepkami, pilinami, hoblinami, odrezkami dreva a pod. Ide výlučne o chemicky nekontaminovanú drevnú energetickú surovinu.
V súčasnosti nám naša technológia umožňuje využitie len drevnej štiepky s nízkou vlhkosťou a presne špecifikovanou veľkostnou štruktúrou. Takéto vyššie nároky na kvalitu paliva samozrejme zvyšujú jeho cenu. Preto sa pri pripravovanej prestavbe kotolne zameriame na zvýšenie spektra palív na báze drevnej biomasy.
Budeme využívať technológiu, ktorá je schopná spaľovať drevnú biomasu širokej škály. Od väčších kusov dreva, cez kvalitnú štiepku až po zmotance kôry a piliny. Nebudeme teda závislí na rovnakej veľkostnej štruktúre paliva. Vďaka tomu budeme schopní maximálne využiť potenciál paliva, ktorý sa nachádza v blízkosti našej prevádzky a predovšetkým využiť surovinu, ktorá iné využitie nemá. Tým sme schopní stabilizovať cenu paliva a získať veľkú nezávislosť na výkyvoch trhu s drevnou surovinou. Táto nezávislosť je garantovaná aj tým, že našim dodávateľom biomasy je divízia BIOPALIVÁ, ktorá je súčasť energetickej skupiny Intech Slovakia, s.r.o., kam patrí aj naša spoločnosť.
Drevnú biomasu získavame spracovaním zvyškov po ťažbách (konáre), nákupom z drevospracujúcich podnikov (piliny, kôra) alebo aj vlastnou činnosťou (čistenie pasienkov od náletových drevín, čistenie popri cestách a vodných tokoch). Využívame drevnú hmoty z listnatých aj ihličnatých drevín.
Priemerná výhrevnosť drevnej biomasy sa v našich podmienkach pohybuje v rozmedzí 7-10 MJ/kg. Závisí predovšetkým od vlhkosti (podiele vody) paliva.
Uhlie |
Uhlie bolo v čase výstavby našej kotolne základným palivom. Postupne sa však v dôsledku plynofikácie a nízkych cien plynu dostalo na okraj záujmu. Dnes je už využívanie uhlia v komunálnej energetike na ústupe napriek tomu, že cena vstupného paliva je nižšia ako cena zemného plynu.
Uhlie, ktoré využívame sa vyznačuje pomerne veľkou výhrevnosťou (viac ako 14,5 MJ/kg). Prináša však príliš veľa nevýhod. Základnou je nepriaznivý dopad na životné prostredie. Ide predovšetkým o veľkú prašnosť a emisie do ovzdušia, ktoré sú zo všetkých využívaných palív najnepriaznivejšie. Rovnako technológia spaľovania, ktorá je pôvodná, už vykazuje nízku účinnosť. Jediným argumentom v prospech využívania uhlia je jeho nižšia cena v porovnaní zo zemným plynom.
Uhlie je v našom prípade palivo, ktorého využitie je na hranici technickej a ekologickej únosnosti. Preto ho v blízkej dobe nahradíme využívaním drevnej biomasy.
Zemný plyn |
Zemný plyn, uhľovodíkové palivo, ktorého objem tvorí na je 93 % až 99 % metán. Vzniká predovšetkým z ropy pod vplyvom teploty a tlaku. Okrem metánu je obsahuje aj propán, bután a iné látky. Jeho konkrétne zloženie sa v jednotlivých náleziskách odlišuje.
Najdôležitejším parametrom zemného plynu z pohľadu jeho energetického využitia je výhrevnosť a spaľovacie teplo.
Výhrevnosť zemného plynu
Výhrevnosť Qi je teplo uvoľnené úplným spálením jednotkového množstva plynu so stecheometrickým množstvom kyslíku alebo vzduchu pri konštantnom tlaku a teplote, pričom všetky produkty spaľovania ochladené na východiskovú teplotu sú v plynnom stave. Výhrevnosť sa vyjadruje v kWh/m3 resp. v MJ/m3 , kde objemová jednotka je vyjadrená za normálnych podmienok, t.j. pri teplote 15°C a tlaku 101,325 kPa.
Výhrevnosť zemného plynu spotrebovávaného na Slovensku dosahuje hodnotu 34,25 MJ/m3
Spaľovacie teplo
Spaľovacie teplo Qs je množstvo tepla uvoľnené úplným spálením jednotkového množstva plynu so stecheometrickým množstvom kyslíku alebo vzduchu pri konštantnom tlaku a teplote, pričom všetky produkty spaľovania ochladené na východiskovú teplotu sú v plynnom stave okrem vody, ktorá skondenzuje.
Hodnoty spaľovacieho tepla sa uplatňujú predovšetkým v plynárenstve, predstavujú hraničné množstvo energie získateľné z jednotkového množstva plynu za predpokladu ochladenia spalín pod ich rosný bod.
Pomer Qs/Qi je pri bežných plynoch hodnotou blízkou 1,11, tzn., že spaľovacie teplo je približne o 11 % vyššie ako výhrevnosť.